Změna velikosti textu:   A  A  A

5.9.2015 SE KONAL VELETRH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB MĚSTA BRUNTÁL

Sociální a návazné služby – vše na jednom místě ve Společenském domě

Jedenáctý ročník oblíbeného Veletrhu sociálních služeb uspořádalo město Bruntál v sobotu 5. září ve Společenském domě. Lidé si tady mohli prohlédnout nabídku všeho, co souvisí se sociálními a návaznými službami. Dozvědět se také o zdravé výživě a řadu dalších zajímavých informací, to vše od 9. do 14. hodiny.

Veletrh zahájil úderem deváté hodiny osvědčený moderátor Radek Erben, který bruntálské diváky úspěšně provází veletrhem už několikátý rok, společně s místostarostou Vladimírem Jedličkou. Na pódiu se po celý den střídaly oblíbené taneční soubory – vystoupila například Taneční škola Stonožka, dále soubor orientálních tanců Dambra, i letos vystoupili oblíbení senioři z Hlavnice. Divákům se předvedli také uživatelé bruntálské dílny Polárka – zpívali i hráli na bubny a během nabitého programu ukázala svůj um i řada dalších. Před budovou společenského domu také letos všechny okolojdoucí lákal a na velkou akci upozorňoval Městský dechový orchestr Bruntál. „Snažili jsme se program připravit tak, aby si na Veletrhu sociálních služeb našel skutečně každý něco, co ho zaujme. Naším cílem bylo, aby lidé odcházeli obohacení o nové poznatky a v případě potřeby věděli, kam se mají obrátit s žádostí o pomoc,“ vysvětlila organizátorka a koordinátorka komunitního plánování Vendula Bradová z oddělení sociálních služeb odboru sociálních věcí MěÚ Bruntál.

 

Vše o sociálních službách

Mezi kulturními vystoupeními se na pódiu vystřídali zástupci jednotlivých sociálních služeb, které jsou ve městě potřebným k dispozici. Moderátor s nimi během několika vstupů probral, co žadatelům nabízejí, jací lidé konkrétně se na ně mohou obrátit a kde je najdou. A to nejen po dobu konání veletrhu, ale především po jeho skončení. Nejdůležitější a největší poskytovatelé sociálních služeb po celou dobu veletrhu vystavovali v hlavním a přilehlém vedlejším sále. Mezi velmi vyhledávaná stanoviště patřila jako obvykle ta, na nichž si lidé mohli nechat změřit hladinu cukru v krvi, krevní tlak, letos probíhalo i měření tuku v těle, nebo si mohli všichni vyzkoušet pod speciální lampou, jak dobře mají zvládnutou techniku umývání rukou. Velmi vyhledávaným stanovištěm, především u mladších návštěvníků, byly ukázky canisterapie, tedy terapie za pomoci psů. Své stanoviště měli také pracovníci Městské policie Bruntál a preventistky Policie ČR.

 

Program probíhal všude

Program však nabízelo i předsálí, a také prostor před samotným Společenským domem. „O zábavu pro nejmenší se tady starali pracovníci Střediska volného času Bruntál, p. o., tábornická organizace Tuláci, a bylo také přistaveno hasičské vozidlo, o které měly zájem nejen děti, ale zastavili se u něj se i mnozí dospělí. Před budovou byly prezentovány i zdravotní a kompenzační pomůcky, například auto pro osoby se zdravotním postižením, elektrický vozík, či schodolez,“ vyjmenovala namátkou Vendula Bradová. 

 

Potravinová sbírka

Letošní novinkou byla potravinová sbírka, jejíž výtěžek je určen pro rodiny a osoby, které se ocitly v nepříznivé sociální situaci. Sbírka dopadla na výbornou a měla mezi návštěvníky velký ohlas, její výtěžek bude rozdělen potřebným na základě rozhodnutí pracovnic sociálních služeb. „Velmi bych chtěla poděkovat všem, kteří se do sbírky zapojili a přispěli třeba balíčkem těstovin. Pro nás se to sice může zdát málo, ale pro jiné je to obrovská pomoc,“ neskrývala nadšení z ohlasu na sbírku Bradová. „Dále bych chtěla poděkovat všem poskytovatelům sociálních a návazných služeb, kteří se zapojili a prezentovali. Počet návštěvníků rok od roku stoupá, což je pro nás ocenění naší snahy a práce, doufáme, že se během veletrhu lidé dozvěděli informace, které jim pomůžou, možná si i koupili něco hezkého ze stanovišť, která nabízela krásné dekorativní předměty nebo šperky, a hlavně doufám, že se s mnohými uvidíme za rok při dvanáctém ročníku Veletrhu sociálních služeb,“ shrnula Vendula Bradová. (lc)

 

_DSC0873.jpg

_DSC0876.jpg